Making It vs. Buying It… What Gives?

The “why buy it for $7 when you can make it for $92 worth of craft supplies?” meme runs my life. I have a very hard time just buying something when I KNOW I can totally make it myself and it will turn out almost identical to the original. The satisfaction of seeing something made by me next to something that is produced elsewhere is so tempting, that I find myself having a dilemma on a weekly (if not daily) basis. “But isn’t it more expensive when you have to buy all the supplies and you probably won’t use all of it?” you say?? Nonsense.

My most recent and blatant example of the ridiculous journey I was about to embark on to make something instead of buying it was for my best friend’s bachelorette that I’m planning. The destination for the bach is New Orleans. Woot! What’s synonymous with Nola? Masks. Should I buy them? Honestly, even if I found really cheap masks, like at Walmart, they’re still not cheap enough to include in the bundle of items I’m making for the girls, and it’s a hard expense to justify. While browsing Pinterest for inspiration, I came across a pin that listed very easy instructions on how to make a mask with just puffy paint and tulle! Ooooooooo! Jackpot! What could be easier than making a mask out of puffy paint? In this particular instance, the paint and tulle I’d need would actually probably come out cheaper than buying the masks anywhere, so that part of the plan was solid. What wasn’t so solid was the amount of time it would take me to make the masks, which I was ultimately ok with, but after making one and trying it on, I knew there was a fundamental problem with them: puffy paint stretches, but only so much… I knew the masks would last 2.5 seconds before one of the ends snapped, and I didn’t want to be all proud and mighty giving the girls things I’d made myself, only to have them fall apart on Bourbon five minutes into the night. This is what the project was looking like:

After 3 puffy paint masks, I decided to take a look at Ali Express, and hoped to find something extremely cheap that would surpass the flimsiness of the puffy paint mask structure. Surprisingly, it didn’t take long to find really cute lace masks for really, really cheap. Like under $0.60 each cheap. I thought about it for all of 6 seconds when I immediately decided that in this case, buying was a no-brainer. My saving grace through this process was also that I began planning this practically before my friend even got engaged, so I’ve been doing things with plenty of time, and I didn’t have a problem placing an order for items that would take about a month to come in from abroad. With shipping, 13 masks came out to $11.04 dollars! Yes, all of them! TOTAL! I know.

Absolute steal, absolutely worth it, and unquestionably cheaper than buying all the materials you’d need to make the mask, which if you didn’t own, you’d need:

  • Big tube of Puffy Paint
  • Tulle
  • Parchment paper
  • Printout model of mask
  • Clips
  • Ribbon

As a crafter, I did of course have all those things in hand, so my expense to make the masks would’ve technically been zero, but realistically, that money had already been spent, and in this case, the outcome wouldn’t have been equal to or superior to the purchased product.

Today, buying wins!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.